Caritas

Caritas Parafii Rzymskokatolickiej p.w. NMP Królowej Polski w Jastrowiu działa od 1994r. Obecnie Przewodniczącym tutejszej Caritas jest ks. Proboszcz Stanisław Łącki, który nadzoruje jej pracę i otacza szczególną troską. Prezesem Caritas przez wiele lat była Marianna Roman (Wieczny odpoczynek racz Jej dać, Panie…). Zadania Prezesa Caritas obecnie pełni pani Kazimiera Frąk. Do Caritas Parafii należy 10-ciu członków i 30 sympatyków pomagających w pracy charytatywnej: ministranci, młodzież KSM i osoby prywatne. Tutejsza Caritas współpracuje z Urzędem Miasta i Gminy w Jastrowiu, a szczególnie z Gminną Komisją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Zakładem Opieki Społecznej. Caritas pozyskała sobie sponsorów takich jak: Bank Spółdzielczy w Jastrowiu, Drew-Mar (tartak), Zakład KARTEL (pieczarkarnia), Noris II (chłodnia) i niektórych kierowników sklepów, którzy wspierają nas finansowo. Bardzo dużą pomoc otrzymujemy z Urzędu Miasta i Gminy w Jastrowiu w postaci całkowitego transportu związanego z przywozem żywności z Unii Europejskiej z magazynu ze Szczecinka oraz odzieży, mebli dla osób potrzebujących i urządzeń jak wózki i balkoniki dla osób niepełnosprawnych z magazynu Diecezjalnej Caritas w Pile.

Tutejsza Caritas otacza opieką 600 osób i pracuje na 2 płaszczyznach.

 1. Udzielanie pomocy materialnej w postaci paczek żywnościowych z okazji Świąt Wielkanocnych i Bożego Narodzenia. Artykuły spożywcze na paczki Caritas pozyskuje ze zbiórek organizowanych w sklepach spożywczych i z zakupionych produktów za pieniądze uzyskane na ten cel od sponsorów. Rozprowadzanie żywności otrzymanej z Diecezjalnego Caritas w Ramach realizacji programu PAED.
 2. Nasza Caritas pośredniczy w przekazywaniu mebli, odzieży, obuwia, sprzętu domowego jak pralki, lodówki, wózki, glukometry od chętnych ofiarodawców dla potrzebujących. W 2008 roku przywieźliśmy 350 kartonów odzieży z Diecezjalnego Magazynu Caritas w Pile o łącznej wadze 3,5 tony. Skorzystało z tej odzieży 1500 osób. Caritas wypożycza wózki inwalidzkie, chodziki, łóżka rehabilitacyjne.
 3. Członkowie naszej Caritas bezinteresownie wykonują różne usługi na rzecz osób potrzebujących.
 • Odwiedzają i pielęgnują osoby chore.
 • Reperują odzież dla osób potrzebujących.
 • Udzielane są bezpłatne korepetycje z języka angielskiego dla jednego dziecka.
 • Rozwożona jest żywność prywatnym samochodem dla osób chorych oraz niepełnosprawnych (14 rodzin).
 • Wszystkie członkinie Caritas chętnie udzielają się społecznie przy wydawaniu żywności, odzieży, sprzątaniu magazynu.
 1. Szczególną opieką otaczamy rodziny wielodzietne i dysfunkcyjne. Caritas pomogła rodzinie w załatwieniu remontu mieszkania (naprawa dachu, ocieplenie ścian, wymiana drzwi). Wyżej wymieniona prace wykonał Zakład Komunalny. Pomogliśmy w zakupie 6-ciu par butów dla dzieci (Sfinansował to Zakład Opieki Społecznej). Z przyznanego nam funduszu na cele przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie zakupiliśmy dwa komplety książek do 4-tej klasy i dla 6-ciorga dzieci pełne komplety przyborów szkolnych. Również jeden z członków Parafialnej Caritas przeprowadził ewangelizację w tej rodzinie pod kontem przygotowania dzieci do chrztu i Pierwszej Komunii Świętej. W wyniku tego jedna para z tej rodziny zawarła ślub kościelny i ochrzciła dziecko. Obecnie dorastające dzieci tej rodziny zakładają swoje rodziny i zamieszkują osobno. Chrzczą swoje dzieci. Niektóre z nich biorą ślub kościelny.

Dla wielodzietnej rodziny, której groziła eksmisja, Caritas pomogła w uregulowaniu zaległości czynszowej (koszta pokrył Zakład Opieki Społecznej). Wymienionej rodzinie Caritas uchroniła piwnicę na ziemniaki przed sprzedażą dla osób prywatnych (Z pomocą przyszedł Urząd Miasta i Gminy w Jastrowiu).

W bieżącym roku Caritas zapobiegła eksmisji z mieszkania samotnej matki z czworgiem dzieci. Pomógł w tym Burmistrz Miasta i Gminy w Jastrowiu.

 1. Organizowane były Spotkania Opłatkowe dla rodzin dysfunkcyjnych (w sumie 100 osób). Dla wymienionych rodzin (40 osób) były organizowane rekolekcje przez naszą Caritas w Wałczu (prowadził ks. Włodarczyk). W bieżącym roku zostało zorganizowane Spotkanie Opłatkowe integracyjno-terapeutyczne dla 110 osób w restauracji Orzeł. Wzięły w nim udział rodziny dotknięte alkoholizmem i przemocą oraz rodziny biedne dobrze funkcjonujące.
 2. Prowadzone były przez naszą Caritas półkolonie w Jastrowiu dla 35-ciorga dzieci o charakterze rekolekcyjnym z udziałem księdza. Dzieci uczestniczyły codziennie we mszy św. i słuchały specjalnie dla nich przygotowanej homilii. Brały udział w organizowanych zabawach, zawodach sportowych, konkursach, zajęciach, spacerach. Chodziły na plażę. Korzystały z przejażdżki rowerowej po jeziorze i jazdy konnej w stadninie w Górznej. Organizowana była dla nich jednodniowa wycieczka autokarowa do Kołobrzegu. Ponadto od kilku lat Caritas sponsoruje cukierki rozdawane dzieciom w Dniu Św. Mikołaja po Mszy Św Roratniej.
 3. Co roku, dla rodzin dotkniętych alkoholizmem i przemocą były organizowane pielgrzymki do Częstochowy, Lichenia, Górki Klasztornej, Skrzatusza i na msze św. z modlitwą o uzdrowienie do Barcina.
 4. Parafialna Caritas organizuje również co roku pielgrzymki Seniorów do Skrzatusza.
 5. W 2005r. był zorganizowany wyjazd dla 45 ?cioro dzieci 10-14-to letnich na Ogólnopolski Wakacyjny Festyn Caritas w Sopocie dla dzieci (do atrakcji należało pływanie statkiem, uczestniczenie w festiwalu, poczęstunek lodami, bigosem, napojami).
 6. W 2000r. zostały zorganizowane rekolekcje 6-cio dniowe dla młodzieży w liczbie 30 osób pod hasłem JEZUS CHRYSTUS JEST MOIM PANEM w domu rekolekcyjnym w Jabłońcu. Prowadził ksiądz Antoni Zieliński ze swoimi animatorami. Młodzież wróciła szczęśliwa i uduchowiona.

Przed wyjazdem na rekolekcje podchodziłam do spraw związanych z Kościołem całkiem inaczej. Chodziłam, bo musiałam, bo tak wypadało; a tam Ci wspaniali ludzie uświadomili mi jak można żyć inaczej, lepiej. Że Jezus mnie kocha taką jaka jestem i że modlitwa jest w codziennym życiu bardzo ważna. Teraz idę do kościoła nie tylko w niedzielę, ale również w dni powszednie aby choć trochę czasu przebyć w rozmowie z Jezusem. To były najpiękniejsze rekolekcje jakie przeżyłam. Te sześć dni zmieniło moje życie. Mam nadzieję, będę mogła pogłębiać moją wiarę na następnych rekolekcjach.

Ania


Od 3 lat tutejsza Caritas wysyła młodzież i dzieci z rodzin niezamożnych na Oazę Wakacyjną prowadzona przez siostry z Lipia w różnych miejscowościach: Szczecinek, Warcino, Lipie, Rzepczyno, Gościno. W roku 2007 na Oazę Wakacyjną wyjechało 9cioro młodzieży z gimnazjum i ze szkoły średniej. W 2008 roku Oaza Wakacyjna odbyła się w dwóch turnusach i wzięło w niej udział 14cioro dzieci i młodzieży. Uczestnicy rekolekcji wrócili podniesieni na duchu, zadowoleni i radośni. Swój pobyt na Oazie Wakacyjnej określają jako czas bardzo mile spędzony. A oto niektóre świadectwa dzieci:

 • Natalia, kl V: Dzięki Oazie Dzieci Bożych bardzo zbliżyłam się do Boga i poznałam dużo przyjaciół, z którymi do dziś utrzymuję kontakt. Wszystkim polecam takie wakacje.
 • Patrycja, kl V: Na rekolekcjach poznałam dużo osób. Chodziliśmy na wycieczki, basen, pływaliśmy promem i byliśmy w mieście, gdzie kupiliśmy dużo pamiątek. Codziennie mieliśmy mszę świętą?W czasie mszy św. Bardzo zbliżyłam się do Pana Boga. Pobyt na rekolekcjach wspominam jako miło spędzony czas.
 • Magda, I Gimnazjum: Na rekolekcjach poznałam bardzo miłe osoby, ale najpiękniejsza przyjaźń to ta, która zrodziła się w moim sercu. Przyjaźń z Jezusem? Rekolekcje były dla mnie niezwykłym czasem. Nauczyłam się rozmawiać z Bogiem, dużo dowiedziałam się o życiu Jezusa i Maryi. Polubiłam modlitwę i zrozumiałam, ze jest ona bardzo potrzebna do budowania przyjaźni z Bogiem. Cieszę się, ze mogłam pojechać na rekolekcje i chciałabym mieć taką szansę w przyszłym roku.
 • Marta, III LO: Tegoroczne rekolekcje spędziłam w Szczecinku, w Bursie im. Św Stanisława Kostki. Były to drugie rekolekcje oazowe, w których brałam udział?Czas tych rekolekcji był dla mnie pewnym trudem. Czasem walki ze sobą. Umocniłam swoją wiarę zbliżyłam się do Boga. Dziękuję, że mogłam na nie pojechać. Za wszystkie otrzymane łaski Chwała Panu.

Ta czternastoosobowa grupa uczestników omawianej wyżej Oazy Rekolekcyjnej wraz z innymi kolegami i koleżankami ( w sumie 30 osób) wzięła udział w nocnym czuwaniu modlitewnym 13 września br. od godz. 16.00 do 1.00 w nocy przed odpustem w Skrzatuskim Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej. Spotkaniu przewodniczył ks. bp Edward Dajczak. Młodzież pomimo zmęczenia wróciła radosna i szczęśliwa.

W tym roku udało nam się wysłać na Oazę Wakacyjną, jak to wcześniej przewidywaliśmy, 19cioro dzieci, w tym 12-cioro dzieci z klasy III do Ostrowca, 5-cioro z kl. V do Warcina i 2 z VI klasy do Gościna. Całkowity koszt pobytu na Oazie Wakacyjnej dzieci i młodzieży wyniósł 7693zł i został on pokryty w całości przez tutejszą Caritas z pieniędzy otrzymanych od sponsorów takich jak:

 • Urząd Miasta i Gminy w Jastrowiu,
 • Diecezjalna Caritas w Koszalinie,
 • Ośrodek Pomocy Społecznej,
 • Parafia NMP Królowej Polski w Jastrowiu,
 • Bank Spółdzielczy w Jastrowiu,
 • Firma ZECIUK,
 • Kancelaria Notarialna w Jastrowiu.

Oazę tegoroczną najbardziej przeżyły dzieci po klasie III. Do tego stopnia, że nie chciały wracać do domu.

 • Na Oazie Wakacyjnej w Ostrowcu było najpiękniej na świecie – Paulina, kl. III
 • Na Oazie Wakacyjnej podobało mi się wszystko. Było super. Myślę, ze jak pojadę za rok to też będzie świetnie – Paula, kl. III
 • Na Oazie Wakacyjnej w Ostrowcu było fajnie. Mieliśmy miłych animatorów (opiekunów). Były fajne zabawy takie jak podchody i piłka nożna, ale były też lekcje śpiewu, msze św. itp. W następnym roku też tam pojadę – Piotr, kl. III
 • Na Oazie w Ostrowcu podobało mi się to, że mieliśmy blisko jezioro, fajny pokój, śpiewanie piosenek, plac zabaw, nasi fajni opiekunowie, msza święta, koleżanki i koledzy, których poznałam, zabawy i w ogóle wszystko było fajne – Patrycja, kl. III

Parafialna Caritas jest w stałym kontakcie z młodzieżą oazową i jeżeli jest taka potrzeba udziela wsparcia finansowego jak to miało miejsce 11.11.08r. Caritas pokryła koszty przejazdu dla 15 osób młodzieży oazowej wyjeżdżającej na Dzień Skupienia do Koszalina, a w tym roku do Skrzatusza na czuwanie nocne.

Prezes Parafialnej Caritas Marianna Roman